OBČANSKÁ KOMISE ZA LIDSKÁ PRÁVA

OBNOVENÍ DŮSTOJNOSTI

OBČANSKÁ KOMISE ZA LIDSKÁ PRÁVA

Občanská komise za lidská práva (CCHR), nezisková charitativní organizace dohlížející na duševní zdraví, založená Scientologickou církví v roce 1969, se věnuje odstranění psychiatrického zneužívání a zajištění ochrany pacientů. CCHR podpořila přijetí více než 160 zákonů chránících jednotlivce před zneužívajícími nebo donucovacími psychiatrickými praktikami, vyžadujících informovaný souhlas s psychiatrickou léčbou, ukončení nuceného podávání léků a elektrošoků dětem a stanovení přísných trestů za sexuální zneužívání pacientů psychiatry a psychology.

 

S ústředím v Los Angeles v Kalifornii řídí CCHR International globální síť organizací na ochranu lidských práv čítající přibližně 200 poboček ve 34 zemích. Mezi komisaře CCHR patří lékaři, psychiatři, psychologové, právníci, zákonodárci, vládní úředníci, pedagogové a zástupci pro občanská práva. CCHR International také provozuje muzeum představující historii, která formovala staletí psychiatrické brutality.

CCHR distribuuje dokumentární filmy, které odhalují různé formy psychiatrického zneužívání: destruktivní následky screeningu a označování jednotlivců a předepisování psychotropních léků; ziskově motivované spojenectví mezi psychiatrií a farmaceutickým průmyslem; nedostatek vědeckých podkladů za psychiatrickými diagnózami; a rozšíření podávání léků aktivním vojákům a veteránům, které vede k nárůstu úmrtí mimo boj v důsledku náhlé srdeční zástavy a sebevražd.


 
Ukončení psychiatrickému mučení

na Novém Zélandu

 

 Poté, co CCHR prošetřila a odhalila zneužívání v psychiatrických institucích, oběti, které podaly žaloby proti novozélandské vládě, obdržely omluvu a finanční odškodnění.

 

V roce 1984 vyhlásila Úmluva OSN proti mučení boj proti mučení páchanému skupinami z nenávisti, drogovými kartely, teroristy a represivními vládami. Vynechala však ze světla reflektorů brutalitu způsobenou psychiatry. V důsledku toho v mnoha zemích psychiatři, kteří mrzačili a zabíjeli pacienty, působili bez vládního dohledu.

Na Novém Zélandu zahájila CCHR vyšetřování Psychiatrického oddělení pro mladistvé v psychiatrické nemocnici Lake Alice. Vyšetřovatelé CCHR zjistili, že děti zadržované jako státní svěřenci byly trestány elektrošoky, násilně jim byly podávány léky a byly drženy v izolaci. Vládní a policejní orgány byly k stížnostem lhostejné, takže CCHR odhalila téměř 100 případů mladistvých, kteří byli v psychiatrickém zařízení vystaveni duševnímu a fyzickému mučení. Následovaly mediální odhalení a výsledné veřejné pobouření vedlo k trvalému uzavření Lake Alice.

S pomocí CCHR podalo stížnosti 900 bývalých pacientů. Nakonec soudy potvrdily práva obětí a novozélandská vláda vydala písemnou omluvu a vyplatila odškodnění ve výši 10,7 milionu dolarů.

CCHR lobbovala za účinný vládní dohled nad psychiatry, a když se opět setkala s nečinností, podala podrobnou zprávu Výboru OSN proti mučení v sídle OSN v Ženevě. Tak se stalo, že v květnu 2013 dorazil na Nový Zéland vyšetřovací tým OSN k prvnímu oficiálnímu vyšetřování míst zadržování v zemi ze strany OSN.

V březnu 2014 novozélandské ministerstvo spravedlnosti konečně vyhovělo požadavkům OSN a zavedlo nezávislý dohled nad všemi psychiatrickými zařízeními v zemi. Dále umožnilo pacientům hlásit psychiatrické zneužívání přímo policii, která byla dohodou vázána tyto stížnosti vyšetřovat.

Úsilí CCHR pomohlo dostat psychiatrii na Novém Zélandu pevně a rozhodně pod zákon.

CCHR PŘISPĚLA K 286 varováním na PSYCHIATRICKÝCH LÉCÍCH

 


„CCHR je oceňována za zajištění četných reforem po celém světě, usilovně pracuje na ochraně ostatních před zneužíváním v systému duševního zdraví a zajišťuje, aby byla pacientům v péči o duševní zdraví poskytnuta právní ochrana.“ –Státní senát Georgie, Spojené státy

 

„S potěšením gratuluji Občanské komisi za lidská práva (CCHR) k jejímu čtyřicetiletému úsilí vyšetřovat a odhalovat psychiatrická porušování lidských práv. Zvláště si cením tvrdé práce členů a podporovatelů CCHR při podpoře legislativních snah o ochranu dětí.“ –Člen Kongresu USA, Texas

 

Jako klíčový prvek svého humanitárního poslání chránit jednotlivce před psychiatrickým zneužíváním a očistit oblast duševního zdraví pracují členové Občanské komise za lidská práva energicky na zajištění toho, aby právní systém sloužil všem občanům – včetně těch, kteří se ocitli v proudu psychiatrie.

V tomto úsilí CCHR přispěla k přijetí více než 160 zákonů ve státech napříč Spojenými státy a 16 národy. Legislativa sahá od ochrany dětí před podáváním psychotropních léků, ochrany starších osob před zneužívajícím zacházením, zastavení sexuálního zneužívání pacientů psychology a psychiatry, obrany práv postižených a duševně nemocných až po požadování psychiatrické transparentnosti jako záruky proti podvodům a korupci. Členové CCHR svědčili před Kongresem Spojených států a parlamenty v Japonsku, Francii, Holandsku, Německu, Jižní Africe, Itálii a mnoha dalších zemích, směrujíce legislativu k ochraně důstojnosti a záchraně životů.

 

„Připojuji se ke Kongresu v uznání Občanské komise za lidská práva za její dlouhodobý závazek k prosazování základních svobod stanovených ve Všeobecné deklaraci lidských práv a Norimberském kodexu. CCHR slouží jako vynikající příklad spojené síly jednotlivců, kteří dosahují reformy prostřednictvím oddaného úsilí o zlepšení společnosti a efektivní vzdělávání a obhajobu. Uznáváme CCHR za mnoho velkých reforem, které prosazovala a které dnes chrání jednotlivce před krutým, nelidským a ponižujícím zacházením, a za její vedoucí roli při zvyšování povědomí veřejnosti tak, aby důstojnost a lidská práva mohly být navráceny všem lidem.“ —Člen Kongresu USA,

 

Nikde na světě není boj za lidská práva uzavřenou záležitostí. I tam, kde převládá právní stát, přetrvává střet mezi silami občanů a těmi, kteří by chtěli popírat nebo přehlížet nezcizitelná práva. Ale protože v počtu a jednotě je velká síla, vzdělávací kampaň Youth for Human Rights poskytuje materiály a programy organizacím ve více než 150 zemích, které usilují o plnou implementaci Všeobecné deklarace lidských práv. Mezi tyto země patří Jihoafrická republika, Kolumbie, Japonsko a Spojené království, Řecko, Itálie, Mexiko a Tchaj-wan – které jsou i přes svou rozmanitost spojeny společnou realitou, že lidská práva jsou životně důležitým imperativem pro udržení svobodné společnosti.

 

Zažádejte si o DVD zdarma

Zjistěte, co psychiatrie udělala pro to, aby si vysloužila přezdívku „Průmysl smrti“.