JAK POMÁHÁME?

Jak pomáháme

13 oceněných, stovky hodin dobrovolnictví a jeden Žlutý anděl: Cena Maják 2025 zná své hrdiny

Ve čtvrtek 24. dubna 2025 se v plzeňském TOTEMu předávaly ocenění Maják – uznání pro koordinátory dobrovolníků, kteří svou činností propojují pomoc s těmi, kdo ji potřebují. Celkem bylo oceněno 13 lidí z různých koutů Plzeňského kraje, kteří se dlouhodobě a systematicky věnují vedení dobrovolníků, organizaci pomoci a podpoře komunit.

Jedním z oceněných byl i David Macoun, který se do povědomí veřejnosti dostal díky bleskové organizaci pomoci po ničivých povodních na Jesenicku v roce 2024. Tehdy během pouhých dvou týdnů dokázal s týmem dobrovolníků – tzv. Žlutých andělů – pomoci téměř 200 rodinám, a to nejen vyklízením domů, ale i psychickou podporou, distribucí potřebného materiálu a zajištěním základního zázemí.

„David byl na místě do 48 hodin. Měli vlastní nářadí, ochranné pomůcky i lidi. Nepotřebovali nic – jen vědět, kde je potřeba začít,“ uvedl jeden ze starostů obcí zasažených povodní.

Celkem jeho tým během zásahu odpracoval přes 3 000 hodin a pomohl vyčistit 126 objektů. Z původní improvizované pomoci se zrodil organizovaný tým, který pod jeho vedením pokračuje v aktivitách dodnes. Dobrovolníci v typických žlutých bundách dnes pomáhají při drobných opravách domů, úklidech, ale i při krizových událostech v kraji.

„Nešlo o to být hrdinou. Šlo o to, že jsme prostě věděli, co máme dělat. A udělali jsme to,“ říká David Macoun.

Cena Maják, kterou uděluje Dobrovolnické centrum Plzeňského kraje, je symbolickým poděkováním těm, kteří nejen pomáhají, ale hlavně vedou ostatní k tomu, aby se zapojili. Koordinátoři dobrovolnictví jsou často v pozadí, ale bez nich by žádná pomoc nemohla probíhat efektivně.

„Je radost, dělat radost… Naši dobrovolníci, kterých je nespočet, ji dělají nám i těm, kterým pomáhají. Někdo však musí všechny činnosti koordinovat, aby byly efektivní a abychom je poskytovali tam, kde je potřeba. Dnešní den je věnován právě koordinátorům dobrovolnických činností. Rádi oceníme jejich organizační, komunikační i improvizační dovednosti, laskavost a trpělivost, se kterou ke svým dobrovolníkům přistupují,“ vysvětluje Vlastimila Faiferlíková, ředitelka  Regionálního dobrovolnického centra pro Plzeňský kraj TOTEM.

Akce se konala pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Kamala Farhana a byla součástí celorepublikové kampaně Dny dobrovolnictví 2025, během níž si veřejnost může vyzkoušet dobrovolnictví v praxi.

Mohlo by Vás dále zajímat